Home > KULTURA I ISTORIJA > 20 GODINA POSTOJANJA FORUMA SLOVENSKIH KULTURA

20 GODINA POSTOJANJA FORUMA SLOVENSKIH KULTURA

Ministar kulture Nikola Selaković, koji je i predsednik Upravnog odbora Foruma slovenskih kultura, otvorio je danas u Narodnoj biblioteci Srbije izložbu „20 godina Zajedno“ upriličenu povodom dve decenije rada ove organizacije koja okuplja trinaest zemalja slovenskog govornog područja i radi na promociji slovenskih kultura.
Selaković je tom prilikom istakao da će, uz očuvanje najboljih ostvarenja dosadašnjeg rada Foruma, krug kultura, zemalja i naroda i dalje rasti i nalaziti nove i savršenije oblike saradnje.

„Izložba pred nama predstavlja podsetnik na rezultate prethodnih 20 godina Foruma slovenskih kultura, na obilje projekata i susreta koji su ujedinili i okupili slovenske narode, jačajući istovremeno njihovo prepoznavanje u igrama identiteta i razlika i univerzalnom značaju jezika kulture“, rekao je Selaković i dodao da će se 20 godina postojanja pored Beograda obeležiti i u Užicu, prestonici kulture Srbije u 2024. godini.

Ministar je, povodom 10 godina postojanje ove nagrade namenjene muzejima, najavio inicijativu za uvođenje novčane dimenzije, kao još jednog svedočanstva uvažavanja inovativnosti u zaštiti nasleđa, čime će i sama muzeologija dobiti novo nadahnuće, u stalnom naporu da stvori novu publiku. „Srbija od samog početka sa nadahnućem i ljubavlju učestvuje u realizaciji ovih projekata i doprinosi njihovom unapređenju“, rekao je ministar i dodao da uprkos želji, ipak nije moguće pomenuti sve sjajne projekte i dela koji grade dvadeset godina naše saradnje, kao što su „Za stolom sa Slovenima“, „Nasleđe u pokretu“ i brojni drugi. On je zahvalio Mihailu Švidkoju, jednom od osnivača Foruma na viziji, kao i direktorki Foruma Anderji Rihter na neiscrpnoj energiji.

(FOTO: Ministarstvo kulture)

Direktorka Foruma Andreja Rihter je rekla da je tokom 20 godina Forum realizovao mnoge projekte, od publikacija i izložbi do međunarodnih konferencija,“ čime smo zajedničkim trudom unapredili kulturne razmene i osnažili veze između naroda“. „Ponosni smo na sve naše projekte i saradnike ali u ovoj godini posebno ističemo i simbolično objavljivanje 100. slovenskog romana edicije 100 slovenskih romana, i to baš na srpskom jeziku“, rekla je Rihter i dodala da je ova edicija okupila 108 pisaca i spisateljica, 59 prevodilaca, 7 izdavača.

Ona je navela da je nagrada ŽIVA ove godine dodeljena 10. put, kao i da je povezala 210 muzeja iz slovenskih zemalja, te da ona nije samo nastojanje da se prizna kulturno nasleđe slovenskih zemalja, već ima za cilj unapređenje kulturnog nasleđa i muzejskih praksi u regionu.

„Izložbom 20 godina zajedno koju danas otvaramo, ne samo da slavimo našu prošlost, već šaljemo poruku o jedinstvu, o ljubavi prema kulturi, umetnosti i tradiciji koja nas povezuje“, poručila je Rihter. Mihailo Švidkoj, jedan od osnivača Foruma, osvrnuo se na istorijat nastanka organizacije i, između ostalog, rekao da je slovenski svet pun protivrečnosti i suprotnosti, ali da sa ove druge strane poseduje i jedinstvo. On je dodao da se „naši jezici razlikuju, ali da mi razumemo melodiju i melodiku govora, emocionalnu obojenost i na taj način razumemo jedni
druge“, te poželeo sreću Forumu slovenskih kultura u budućem radu, prosperitet Srbiji i celom slovenskom svetu.

(FOTO: Ministarstvo kulture)

You may also like
MUZEJ GOLUBAC: Novi kulturni centar na Dunavu koji spaja tradiciju i savremenost
KALENIĆ PIJACA uvrštena među najbolje na svetu prema Financial Times-u
SPOMEN-MUZEJ NADEŽDE I RASTKA PETROVIĆA ponovo otvara vrata nakon 37 godina
GRAFEST 2024: Festival dokumentarnog filma pod sloganom „Put“

Leave a Reply