Home > ŽENE I DRUŠTVO > AUSTRALIJA PROTIV SILEDŽIJA U zemlju ne mogu osuđeni za nasilje u porodici

AUSTRALIJA PROTIV SILEDŽIJA U zemlju ne mogu osuđeni za nasilje u porodici

Australija je donela odluku da osobe koje su osuđene za nasilje u porodici bilo gde u svetu ne mogu da dobiju vizu za ulazak u tu zemlju, prenosi portal upworthy.com.

Američkom R&B pevaču Krisu Braunu i bokserskoj zvezdi Flojdu Majvederu već je bio zabranjen ulazak u Australiju nakon presuda za nasilje u porodici a sada se zabrana odnosi na sve strane posetioce ili domaće stanovnike koji su proglašeni krivim za nasilje nad ženama ili decom.

Proširenjem Zakona o migracijama predviđeno je još i da osuđeni zlostavljači koji već imaju vize i žive u Australiji mogu biti izbačeni iz te zemlje, čime australijska vlada šalje snažnu poruku počiniocima nasilja u porodici da će se takvo nasilje najstrože kažnjavati.

“Australija nema toleranciju prema nasilnicima nad ženama i decom“, rekao je u savezni ministar za imigraciju, državljanstvo i multikulturna pitanja Dejvid Kolman. „Poruka je jasna: ako ste osuđeni za nasilno krivično delo nad ženama ili decom niste dobrodošli u ovu zemlju, gde god da se zločin dogodio, bez obzira na kaznu“, dodao je Kolman.

„Otkazivanjem viza kriminalcima učinili smo Australiju sigurnijim mestom“, rekao je Kolman I dodao: „Ovi zločini nanose dugotrajnu traumu žrtvama i njihovim prijateljima i porodici, a strani kriminalci koji ih počine nisu dobrodošli u našoj zemlji“.

Ova zabrana trebalo bi da Australiju učini bezbednijom za život, ali nisu svi zadovoljni zbog toga.

Susedni Novi Zeland odavno razmatra pitanje australijske politike izvoza osuđenika jer prema novom pravilu, Novozelanđani koji su već izdržavali kazne za nasilje u porodici i živeli u Australiji većinu svog života mogu biti izbačeni i poslati na Novi Zeland. Ovakve situacije, kako smatraju, otvaraju pitanje uloge rehabilitacije u presudama protiv nasilja u porodici.

Australija, kao i mnoge druge zemlje, pokušava da s izbori sa problemom nasilja u porodici. Prema Studiji o ličnoj bezbednosti koju je sproveo Australijski zavod za statistiku, oko 17 odsto žena i šest odsto muškaraca iz Australije doživelo je partnersko nasilje već od 15. godine života. Broj je ostao relativno stabilan od 2005. godine.

You may also like
PODRŠKA ZA PACIJENTE NA DIJALIZI: Koraci ka boljoj budućnosti
Panel diskusija o pravima pacijenata na dijalizi: „DOSTOJANSTVO ZA SVE“
BOGATA OSTAVŠTINA Savke Subotić svim ženama Srbije
AKCIJA ZA PROMENE Formirana Zagovaračka grupa žena sa iskustvom nasilja

Leave a Reply