Home > KULTURA I ISTORIJA > „Crno zlato“ osvojio Grand Prix na 33. Međunarodnom festivalu etnološkog filma

„Crno zlato“ osvojio Grand Prix na 33. Međunarodnom festivalu etnološkog filma

Na ovogodišnjem 33. Međunarodnom festivalu etnološkog filma, održanom od 4. do 8. decembra 2024. godine u Etnografskom muzeju u Beogradu, film „Crno zlato“ reditelja Takašija Sudžimota (Portugal/Japan) osvojio je glavnu nagradu Grand Prix „Dragoslav Antonijević“.

Glavna nagrada za kulturnu i vizuelnu slojevitost

„Crno zlato“ donosi snažnu priču o značaju duge ženske kose u indijskoj kulturi. Film je ocenjen kao vrhunsko kinematografsko ostvarenje koje spaja jednostavnu estetiku sa živopisnom i sirovom lepotom ruralne Indije. Kroz istraživanje odnosa vere, žrtve i trgovine, autor je osvetlio bogatu kulturnu, vizuelnu i tematsku slojevitost, što ga je izdvojilo za najprestižnije priznanje festivala.

 

Specijalna priznanja i nagrade

Ethnographic Museum in Belgrade

Pored Grand Prix-a, međunarodni žiri u sastavu Sandre Perović, Dejana Petrovića i Miroslava Đurđevića, dodelio je nagrade u više kategorija:

  • Specijalno priznanje za doprinos nematerijalnom kulturnom nasleđu:
    Film „Muške priče“ (Mađarska) rediteljskog tima Anante Krišnana, Monike Bustamante, Botona Pišeka i Šarlote Miler, nagrađen je za originalnu i emotivnu priču o tradiciji i identitetu mađarskog naroda.
  • Nagrada „Dobrivoje Pantelić“ za najbolji film o autohtonoj kulturi:
    Film „Nasleđe vetra“ Nasima Soheilija (Iran) donosi meditativnu priču o poslednjem mlinaru iranske pustinje, prikazujući njegovu posvećenost kroz impresivne vizuelne i zvučne elemente.
  • Najbolji studentski film:
    „Misli na pesak“ Laure van Erp (Holandija) ističe se dokumentarističkim pristupom i snažnom pričom o eksploataciji prirodnih resursa, prožimajući ekološke, društvene i ljudske aspekte.
  • Najbolji inostrani film:
    „Penjač“ Marka La Gale (Italija) prikazuje ruralne pejzaže i meditativnu priču o izdržljivosti i promenama kroz minimalistički vizuelni pristup.
  • Najbolji domaći film:
    „Planeta Šljivova“ Vladimira Perovića (Srbija) oslikava svakodnevicu sela Šljivova, suptilno preispitujući idilu kroz kontrast slike i priča meštana.

Festival kao most između tradicije i savremene umetnosti

Festival, koji je organizovao Etnografski muzej, još jednom je potvrdio svoju ulogu u očuvanju i promociji kulturnog nasleđa kroz filmsku umetnost. Ovogodišnji laureati istakli su se ne samo svojim temama već i visokim kinematografskim standardima, potvrđujući da etnološki film može biti i vizuelno i kulturno uzbudljiv most između prošlosti i sadašnjosti.

You may also like
BEOGRADSKA ZIMA: NOVOGODIŠNJI ZIDIĆ SPECIJAL
NOVA GODINA – OTMENO! Doček uz klasiku i evergrin u Gvarnerijusu
Tribina „Beograd za početnike“: Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda
15. BG INVAZIJA – Takmičenje srednjoškolskih bendova u Domu omladine Beograda

Leave a Reply