Povodom Međunarodnog dana žena održan je skup pod nazivom “Kultura je ženskog roda” u Etnografskom muzeju, koji je okupio direktorke ustanova kulture, umetnice, predstavnice civilnog sektora u cilju razgovora o položaju žena u oblasti kulture, kao i u drugim segmentima društva. Tom prilikom ministarka kulture I predsednica Koordinacionog tela Maja Gojković, najavila je da će se ove godine raditi na Ženskom muzeju I izgradnji Galerije Milene Pavlović Barili, kako bi se kroz njih promovisalo žensko stvaralaštvo
„Nadam se da ćemo ako ne sledeće, onda za dve godine sigurno imati kuću ženskog stvaralaštva i pozivam vas da već danas počnete da razmišljate čime ćemo se u ženskom domu baviti“, rekla je Gojković I naglasila da će nakon završetka idejnog rešenja i projektno-tehničke dokumentacije, koja se privodi kraju, u Požarevcu započeti rekonstrukcija postojećeg objekta i dogradnja novog dela Galerije Milene Pavlović Barili, kakvo stvaralaštvo „srpske Fride Kalo“ zaslužuje.
„Takođe, očekujemo da ćemo u Ženskom muzeju u Vašingtonu organizovati izložbu Milene Pavlović Barili, kojom ćemo iskoristiti i moderne trendove i podsetiti se na njeno najveće stvaralaštvo nastalo u Americi“, rekla je Gojković i podsetila da je prošla godina bila u znaku obeležavanja jubileja, 150 godina od rođenja Nadežde Petrović, velike umetnice i jedne od rodonačelnica rodne ravnopravnosti u našoj zemlji i najavila da će ova godina biti posvećena Mileni Pavlović Barili.
Govoreći o istorijatu rodne ravnopravnost u Srbiji, Gojković je podsetila da obeležavamo 8. mart sećajući se demonstracija žena u Njujorku 1857, kada su radnice izašle na ulicu i tražile bolji položaj, a da je u našoj zemlji još 1842. godine knjaz Miloš Obrenović dao dozvolu da se otvori ženska škola u Srbiji.
Članica Upravnog odbora Narodna pozorišta, pozorišna i filmska producentkinja Milena Trobozić Garfild rekla je da naziv skupa „Kultura je ženskog roda“ nije slučajnost, jer kultura znači negu, uzgajanje, odgajanje, održavanje, brigu i stvaranje novih formi i vrsta u svemu, pa i u sferi stvaralaštva i tradicije.
Direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti Ivana Bašičević Antić je rekla da na polju kulture u Srbiji na upravljačkim pozicijama vidimo dosta žena i da je to doprinos Ministarstva kulture.
Direktorka Doma Jevrema Grujića Branka Conić je naglasila da su istrajnost, nepokolebljivost i snaga žena da se bave svojim pozivom bila nesavladiva sila koja je menjala srpsko društvo, a koja je neiscrpan izvor inspiracije za sve nas danas. Učesnicama radnog doručka poželela je da ih na putu prati rodoljublje Milice Stojadinović Srpkinje, toplina Mine Karadžić, mudrost Isidore Skeulić, odvažnost Drage Jočić, duh Soje Jovanović, hrabrost Nadežde Petrović, optimizam Bete Vukanović, širina Mage Magazinović, kosmopolitizam Milene Pavlović Barili i skromnost Desanke Maksimović.