Ovogodišnji 41. Beogradski džez festival biće svečano zatvoren koncertom jednog od najznačajnijih savremenih džez umetnika, američkog tenor saksofoniste i kompozitora Džejmsa Brendona Luisa (James Brandon Lewis).
Koncert će biti održan večeras, 25. oktobra, od 21 čas u Velikoj sali Doma omladine Beograda, a karte su gotovo rasprodate – tek ograničen broj ulaznica preostao je na eFinity prodajnim mestima i onlajn.
Džejms Brendon Luis važi za jedan od najuticajnijih glasova savremenog džeza, umetnika koji spaja snagu tradicije i istraživački duh savremenosti.
Njegov zvuk, duboko ukorenjen u gospel i bluz, prožet je improvizacijom, duhovnošću i intelektualnim nabojem koji ga čine jedinstvenim u današnjoj džez sceni.
Kritičari ga nazivaju naslednikom Džona Koltrejna, jer u svojim kompozicijama kombinuje meditativne i eruptivne momente, ostvarujući ono što se retko viđa – muziku koja je istovremeno misaona i duboko emotivna.

„Luisova muzika dokazuje da je džez živ, da diše i da se neprestano menja. On spaja prošlost i budućnost u sadašnjem trenutku zvuka,“ piše američki magazin DownBeat, koji ga je proglasio džez muzičarem godine, najboljim tenor saksofonistom, dok je njegov kvartet uvršten među deset najboljih džez sastava sveta.
Luis se vraća u Beograd deset godina nakon prvog nastupa na festivalu 2015. godine, kada je kao mladi umetnik oduševio publiku i kritiku.
Tada je bio jedno od „lica nove generacije džeza“ – slogan tadašnjeg izdanja festivala. Danas, sa 16 autorskih albuma i međunarodnim priznanjima, dolazi kao zvezda svetskog formata.
Na sceni će nastupiti sa svojim kvartetom, u postavi sa kojom je snimio aktuelni album „Transfiguration“, koji se našao među 20 najboljih džez izdanja godine po izboru DownBeat kritičara.
Rođen 1983. godine u Bafalu (SAD), Luis je odrastao u crkvenom okruženju koje je oblikovalo njegovu duhovnost i muzički senzibilitet.
Tokom studija sarađivao je sa velikanima poput Benija Golsona, Džeri Alen, Volasa Runija, Džona Ledženda, Kej Di Leng i Albertine Voker.
Njegov prvi album Moments (2010) odmah je privukao pažnju kritike, a Divine Travels (2014) potvrdio njegovu poziciju inovatora koji povezuje gospel sa „free“ džezom.
U narednim godinama Luis je eksperimentisao sa različitim žanrovima – od hip-hopa i spoken worda do duhovnih improvizacija – a 2022. je osvojio DownBeat nagradu za album godine „Jesup Wagon“.
Pod sloganom „Na putu džeza“, 41. Beogradski džez festival, koji se održava od 22. do 25. oktobra 2025. godine, predstavlja premijerna gostovanja, nove projekte i aktuelne umetnike iz zemlje i sveta.
Festival, koji organizuje Dom omladine Beograda, ostaje veran svojoj tradiciji – da bude mesto susreta tradicije i inovacije, gde umetnici i publika zajedno grade prostor otvoren za dijalog, eksperiment i emociju.

