Za Romkinje je od presudne važnosti njihova samostalnost jer kada govorimo o njihovom položaju treba naglasiti da su one diskriminisane dva puta – prvo jer su žene a drugo jer su Romkinje, izjavila je predstavnica Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčić Štamcar.
Ona je na regionalnoj konferenciji u Beogradu pod nazivom “Ekonomska (ne)zavisnost Romkinja”, navela da je EU planirala da investira dodatnih 20 miliona eura u projekte koji će se baviti inkluzijom Roma, ali je pored novčanih sredstava neophodna i operativna institucija koja će ih sprovoditi. Takođe, neophodna i aktivna uloga lokalnih institucija i civilnog sektora koji treba zajednički da sarađuju po ovom pitanju.
Norčić Štamcar je navela da EU pokušava, da bi se izbegla zloupotreba ugovorenih brakova maloletnih Romkinja, da kroz edukaciju devojčica i ekonomsko osnaživanje maloletnih majki utiče da se ovakvi događaji vremenom smanjuju.
U Beogradu se održava dvodnevna regionalna konferencija, pod nazivom “Ekonomska (ne)zavisnost Romkinja”, na kojoj učestvuju predstavnici međunarodnih i zvaničnih institucija iz Srbije i susednih zemalja, kao i predstavnici raznih romskih organizacija koji su uključeni u projekte ekonomskog i socijalnog osnaživanja i jačanja položaja Romkinja u zemljama Balkana.
Otvarajući skup, potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović, koja je i predsednica Koordinacionog tela za praćenje realizacije Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Srbiji od 2016 -2025.godine, rekla je da je pored Strategije i akcionog plana, kroz koje je izdvojeno 6,2 miliona evra za realizaciju projekata, uspostavljena i GIS baza po romskim naseljima i omogućen naknadni upis romske populacije u matične knjige, što je po njenom mišljenju, veoma značajan korak.
Pored ovoga, jedan od nimalo lakih koraka je bilo i angažovanje zdravstvenih medijatora, za šta je trebalo vreme, ali je uz zajedničku saradnju državnog i civilnog sektora, to dalo dobre rezultate, istakla je Mihajlović. Ona je dodala da Romi nemaju drugu državu, oni žive u državama regiona i iz tog razloga je neophodna zajednička saradnja kroz projekte, uključivanje u institucije od državnog do lokalnog nivoa.
Sekretar Regionalnog saveta za saradnju Goran Svilanović se osvrnuo na saradnju sa EU po pitanju uspostavljanja projekata koji se bave integracijom Roma u regionu i naglasio da su predstavnici Brisela, kada se govori o procesu pridruživanja, vrlo jasno saopšteno, da žele da jedna od važnih tačaka u budućem pristupnom procesu bude integracija Roma u Srbiji i regionu.
Što se tiče položaja Romkinja u BJR Makedoniji, ministar bez portfelja za sprovođenje Strategije za poboljšanje položaja Roma Aksel Ahmedovski je naglasio da njih i dalje nema na visokim pozicijama, da im je stepen obrazovanja veoma nizak i da je nezadovoljan njihovim položajem u društvu.
Regionalna direktorka CARE International Balkans Sumka Bučan je primetila da je vidan napredak po pitanju inkluzije Roma, kada se uzme u obzir kako je bilo pre 10 godina, ali da je položaj Romkinja i njihova uloga u porodici jako teška. Na to prvenstveno utiče nedostatak obrazovanja i teška ekonomska situacija koja pogoršava njihov položaj, a kada se uzme u obzir da su tu i ugovoreni brakovi u koje one ulaze jako mlade, to dodatno stvara probleme.
Organizacija CARE je bila jedna od prvih koja se bavi specifičnim problemima sa kojima se suočavaju Romkinje i kroz razne aktivnosti jača ženske romske organizacije, a u svom radu bavi se i njihovim ekonomskim položajem, prvenstveno pružajući pomoć na polju obrazovanja u regionu i njihovim uključivanjem na tržište rada.
Pored projektnih inicijativa, vidno je da su neophodna i sistemska rešenja u regionu, koja će biti sprovođenja kroz razne akcione planove za rešavanje problema Roma i Romkinja u svim zemljama regiona, zaključila je Bučan.
Dvodnevna konferencija se održava u Palati Srbija, pod pokroviteljstvom Vlade Republike Srbije, a na njoj će se prvoga dana otvoriti pitanja o ekonomskom položaju Romkinja u regionu, romskih medijatora u zdravstvu, kao i uključivanje na tržište rada, gde će se izneti uspešni modeli zapošljavanja Romkinja, od privatnog do javnog sektora. Drugi dan konferencije je posvećen pitanjima obrazovanja, diskriminacije, ranom stupanju u brak, ali i uzrocima ekonomske (ne)zavisnosti u detinjstvu.