Svečanim otvaranjem kompleksa Ustanove kulture Muzej Golubac, Srbija je dobila još jedno značajno mesto za očuvanje i promociju kulturnog nasleđa. Govoreći na ceremoniji, Nikola Selaković je istakao da je kultura temelj identiteta i budućnosti, te da svako ulaganje u njeno očuvanje donosi napredak celokupnom društvu.
„Otvaranje ove ustanove predstavlja poruku zajedničke brige za nasleđe koje nas povezuje i čini bogatim u duhu i istoriji. Golubac, poznat po svojoj tvrđavi i jedinstvenom položaju na Dunavu, sada dobija i novi kulturni centar,“ rekao je Selaković.
Povezivanje prošlosti i savremenosti
Muzej je smešten u rekonstruisanoj kući iz 1893. godine, nekadašnjem domu Vićentija Nedeljkovića, koja je od simbola građanske arhitekture prošla kroz mnoge faze, od nacionalizacije nakon Drugog svetskog rata do današnje transformacije u kulturno središte. „Muzeji nisu samo zbirke predmeta, već prozori u svetove koji nas inspirišu i podsećaju na to ko smo i kuda idemo,“ naglasio je Selaković.
Ova ustanova će, kako je rečeno, spojiti istoriju i savremenu umetnost, omogućavajući budućim generacijama da istražuju svoje korene, ali i da pronalaze inspiraciju. „Nadam se da će Muzej u Golupcu postati značajna destinacija za posetioce iz regiona i šire,“ dodao je.
Podrška EU i važnost zajedničkih vizija
Rekonstrukcija zgrade ostvarena je zahvaljujući podršci Evropske unije kroz program EU PRO PLUS, u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije i UNOPS-om. „Ovaj prostor sada može da čuva i predstavlja vredne eksponate lokalne istorije, promovišući naše kulturno nasleđe, ali i povezujući ga sa evropskom civilizacijom,“ istaknuto je tokom ceremonije.
Prisutnima su se obratili i predsednik opštine Golubac Nebojša Mijović, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva, kao i direktorka UNOPS-a u Srbiji Mikela Telatin, pohvalivši zajedničke napore svih učesnika na projektu.