Niška organizacija “Džedajski pokret” započela je akciju #ZaštitiLice sa ciljem da za zdravstvene radnike na jugu Srbije sašije 15.000 zaštitinih maski. U akciju šivenja maski uključeno je 19 šnajderki iz tog kraja, a novac se prikuplja putem platforme donacije.rs kojom rukovodi organizacija Catalyst Balkans.
Kako su za portal Sowa-media naveli predstavnici ovog pokreta, cilj je da se sašije ukupno 15.000 zaštitnih maski a da su do sada došli do cifre od 9.000, i da se maske dele zdravstvenim radnicima i nezdravstvenim institucijama poput policije, vojske i za civilno stanovništvo. Oni navode i da je akcija još uvek u toku.
Prvobitni cilj od 1.000 maski brzo je dostignut, tako da su džedaji količinu maski najpre povećali na 6.000, a potom i na željenih 15.000. Ova organizacija iz Niša radi na podizanju nivoa aktivizma i pokušava da kroz oblasti kulture, sporta i ekologije, putem edukacije, inspiriše građane da se uključe u donošenje odluka na teritoriji svoje zajednice.
U tekstu objavljenom na portalu Catalyst Balkans, jedna od predstavnica “Džedajskog pokreta”, Nevena, kaže da je sve počelo statusom u Fejsbuk grupi “Podrška medicinskom osoblju u doba korone“ posle čega je vrlo brzo pokrenuta cela priča. Njen kolega iz pokreta Miloš kaže da su na osnovu informacija koje su imali od lekara pretpostavili kolika će potreba biti za maskama.
“Donacije.rs su bile najlogičniji, najbrži i najefikasniji element i alat da finansiramo celu našu inicijativu. Krenuli smo malo sporije jer nam je trebalo vremena da mapiramo šnajdere, skockamo dokumentaciju i napravimo taj logistički deo, koji je potreban za teren i da možemo da iskrojimo onoliko koliko se šnajderki javilo”, rekao je Miloš, navodi se u tekstu objavljenom na portalu Catalyst Balkans.
Nevena još objašnjava da su imali poziv za šnajdere dobre volje koji bi priskočili u pomoć i da su se uglavnom žene javljale na mejl, pa je tako formirana baza podataka, a vodilo se računa o tome koliko vremena mogu da odvoje, gde žive (pošto se radi dostava materijala na adresu), kojim mašinama raspolažu “jer ne pravimo brend, već maske koje treba posluže kao neka vrsta prve pomoći”.
“Trenutno nam pomaže 19 šnajdera i šnajderki zlatnih ruku i to su Ana Eraković, Tanja Kecojević, Marija Lukic, Dušica Stefanović, Svetlana Švabić, Biljana Dresić, Lela Radovanović, Verica Cvetković, Snežana Milovanović Ristić, Tamara Milanović, Milena Stolić, Ivana Jovanović, Ana Zigi Nikolić, Milica Živić, Slađana Filipović, Dragana Kocić, Dušica Pešić, Snežana Jovanović i Veljko Spasić”, kaže ona.
Nevena dodaje i da su im najveću pomoć u početku pružile Jelena Kragić i Anđelina Stamenković, dok sada najveću podršku pruža porodična proizvodnja “Velona” iz Niša, koja dnevno iskroji materijala za 4.000 maski.
Oni kojima su potrebne maske mogu dobiti donaciju putem javnog poziva na društvenim mrežama a uglavnom svi zahtevi stižu na mejl otvoren samo za ovu svrhu, navode iz „Džedajskog pokreta“. Maske se još uvek svakodnevno dele na sve strane.
“Što se tiče Kliničkog centra u Nišu, pokrili smo odeljenje radiologije, neurologije, hematologije, neonatologije, radio-terapije i zračne terapije i hitne pomoći; zatim ustanovu „Kućna nega“, socijalnu službu, poslali smo pulmologiji u Soko Banji, dijalizi u Vranju, dom zdravlja i opšta bolnica u Aleksincu, Dom Zdravlja Kuršumlija i Sindikat policije u Nišu…”, navodi Nevena.
Ona dodaje da je reč o donacijama od 150 do 200 maski, nekada se desi i neka sitnija donacija, od recimo 50. “Gledamo da nam je prioritet prvenstveno zdravstvo, makar to značilo i van Niša, pa onda idemo po nezdravstvenim institucijama kao što će biti policija, vojska i bar neko civilno stanovništvo”.
“U kontaktu smo i sa beogradskim dizajnerima, koji imaju svoju akciju „Pokrivalice“ namenjenu za Beograd i neke gradove Vojvodine, dok smo mi zaduženi za Jug. Razmenjujemo informacije sa njima, razgovaramo gde je šta potrebno, tako da se može reći da svi delamo na nivou cele Srbije”, tvrdi ona.
Svaka šnajderka, prema njenim rečima, radi različitom dinamikom. Nekada se u jednom danu ne proizvede nijedna maska, a već sledećeg oko 1.000. “Sve šnajderke rade volonterski i ne može postojati momenat očekivanja, s tim što postoji neki prijateljski dogovor da bar do kraja nedelje imamo neku cifru”, navode predstavnici “Džedajskog pokreta”.
Druge kampanje usmerene na pomoć ugroženima od Covid-19 možete podržati online donacijom na covid19.donacije.rs ili SMS porukom na 7300.