Home > KULTURA I ISTORIJA > U galeriji Novembar otvorena izložba Sećanje i nada: GORANKA MATIĆ

U galeriji Novembar otvorena izložba Sećanje i nada: GORANKA MATIĆ

Naučila sam na fotografisanje gužve još od rok koncerata, laktanja sa fotoaparatom, na koji način u metežu uhvatiti ključan momenat, odlučujući trenutak. Ono što me je idejno i vizuelno dirnulo tokom fotografisanja protesta devedesetih jeste akcija Crni flor, od palate Albanije do Slavije, ljudi su držali crni flor protiv rata. – Goranka Matić

U subotu, 22. februara, u galeriji Novembar otvorena je izložba Sećanje i nada posvećena nedavno preminuloj fotografkinji Goranki Matić. Izložba broji preko 200 fotografija političkih manifestacija, građanskih protesta i inicijativa, a uređuju je kustoskinje Una Popović i Mia David.

Prisutnima na otvaranju obratile su se kustoskinje izložbe, Una Petrović i Mia David, i osnivač galerije Novembar Srđan Šaper.

Foto: Marijana Janković

Pisci obično rade romane u ciklusima, ona (Goranka Matić) je imala velike cikluse istorijske i sve ljude koje je ona na neki način fotografisala i smestila u te svoje velike cikluse, su se na neki način i istorijski verifikovali. Kao da svi nismo ni postojali dok to Goranka nije zabeležila i dok to nije objavila. Sećanje i nada ili Pamćenje i nada, imamo dva različita ali bliska naziva. Pamtimo ono što se dogodilo, budućnost je uvek sadržana u prošlosti, prošlost je sadržana u budućnosti, i sećem se Goranke jer je ona bila neko ko je na najlepši način napravio hroniku našeg života. – izjavio je Šaper.

Foto: Marijana Janković

Kustoskinja Una Petrović osvrnula se na proces pripreme nove izložbe, prve nakon smrti Goranke Matić:

Ovo je prva izložba koju radimo bez Gorankinog prisustva, to ne samo da je čudno već daje dodatnu dozu odgovornosti. Ali nosila sam se idejom, s obzirom da imam iskustvo rada sa njom, šta bi ona želela i rekla ovom izložbom kao prilikom u odnosu na društveni kontekst. (Goranka) Nikad ne bi stajala sa strane već bi delovala, proaktivno učestvovala. Dakle i ako ne fizički uvek bi se srcem i osećanjem vodila. I upravo tako, brzo, na osnovu čistog osećaja i doživljaja, srcem i empatijom prema njoj kao aktivistički osvešćenoj osobi napravili smo ovu izložbu. 

Foto: Marijana Janković

Goranku Matić (1949-2025) imenujemo kao neprikosnovenu hroničarku vremena jednog naroda, grada, kulture. Od samih početaka, osamdesetih godina prošlog veka, njen rad paralelno se odvijao u domenima novinske, reportažne i umetničke fotografije. Matićeva je završila studije istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Od 1971. godine bila je stalni saradnik Studentskog kulturnog centra kao jedna od urednica likovnog programa i kustos galerije „Srećna nova umetnost”. Profesionalnu karijeru započela je u časopisu Džuboks, zatim Startu, Svijetu… Njene fotografije izlazile su u gotovo svim vodećim časopisima bivše Jugoslavije. Bila je urednica fotografije u nedeljniku Vreme, u dnevnom listu Politika i na Radio-televiziji Srbije.

Goranka Matić
Foto: Dimitrije Nedeljković

Tokom osamdesetih godina, najznačajniji je njen rad u oblasti rok fotografije, naročito u okviru neformalnog pokreta nazvanog novi talas. Tada nastaju neki od kultnih omota ploča vodećih muzičara tog perioda. Pored toga, njen fotografski opus sadrži i portrete umetnika, pisaca, reditelja, glumaca ali i političara, snimljenih za izborne i razne druge vrste kampanja. Autorka je brojnih fotografija sa društveno-političkim temama nastalih tokom turbulentnih devedesetih.

Goran Čavajda Čavke na koncertu „Ne računajte na nas“
Foto: Goranka Matić

Predavala je na Fakultetu političkih nauka i Fakultetu za medije i komunikaciju u Beogradu. Prva je žena fotograf član foto-sekcije ULUPUDS-a. Tokom svoje umetničke karijere učestvovala je na brojnim kolektivnim i samostalnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Reprezentativnu retrospektivu njenog opusa organizovao je Muzej savremene umetnosti u Beogradu 2021. godine. Dobitnica je nekoliko nagrada iz oblasti novinarstva i umetnosti, kao i priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi.

Foto: Marijana Janković

 

Fotografije korišćene na izložbi i katalogu deo su arhiva Goranke Matić koje je autorka ustupila kustoskinji Uni Popović.

Izložba Sećanje i nada biće otvorena do kraja meseca marta i publika je može pogledati svakog radnog dana (osim ponedeljkom) od 12 do 20h, subotom od 10 do 18h, odnosno nedeljom od 10 do 14h na adresi Kursulina 22.

You may also like
Festival božićnog kolača ČESNICA 2024 završio se svečanom manifestacijom u Loznici
BEOGRADSKA ZIMA: NOVOGODIŠNJI ZIDIĆ SPECIJAL
NOVA GODINA – OTMENO! Doček uz klasiku i evergrin u Gvarnerijusu
Tribina „Beograd za početnike“: Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda

Leave a Reply