Nacrt izmena i dopuna Zakona o presađivanju ljudskih organa, koji se temelji na autonomiji volje pojedinca, predstavljen je na okruglom stolu u Kući ljudskih prava. Događaj je organizovalo Udruženje pacijenata „Donorstvo je herojstvo“ i dobio je podršku predstavnika Kancelarije za ravnopravnost, Zaštitnika građana, akademske zajednice, udruženja pacijenata i drugih relevantnih aktera.
Nacrt zakona, koji su izradili pravni eksperti poput Prof. dr Jelene Simić i Dr Marte Sjeničić, predviđa da se građani o doniranju organa mogu izjasniti kod lekara bilo koje specijalizacije, javnog beležnika ili putem eUprave. Ako se potencijalni donor nije izjasnio, porodica bi imala pravo da odluči o njegovom/njenom stavu.
Podsećamo da je Ustavni sud 2021. godine proglasio član 23 Zakona neustavnim zbog nepreciznosti, a izmene još uvek nisu sprovedene. Prošlogodišnji predlog zakona nije uvršten na dnevni red zbog raspuštanja skupštine, pa je procedura morala da počne ispočetka.
Istraživanje javnog mnjenja koje je sprovelo Udruženje u saradnji sa IPSOS-om pokazuje da polovina građana Srbije podržava doniranje organa i želi da se evidentira njihova volja. Ipak, postojeći sistem nije efikasan – dok je u Hrvatskoj traženo 90 saglasnosti porodica za osam meseci, u Srbiji je taj broj svega 30.
U Srbiji je trenutno oko 2.000 pacijenata na listi čekanja, a od početka godine urađene su samo 44 transplantacije sa preminulih donora. Udruženje smatra da država treba da građanima omogući pravo na jednostavno izjašnjavanje, poput testamenta za imovinu.
„Neophodno je uspostaviti transparentan i efikasan sistem koji će poštovati volju pojedinca i unaprediti zdravstveni sistem,” zaključuju iz Udruženja. Predlog će biti predstavljen Radnoj grupi Ministarstva zdravlja i ministru Zlatiboru Lončaru, koji je već izrazio podršku inicijativi.