Home > KULTURA I ISTORIJA > ŽIVOT I SRCE KARLA SKACELA POKLON PIROTU

ŽIVOT I SRCE KARLA SKACELA POKLON PIROTU

U galeriji „Čedomir Krstić“ u Pirotu otvorena je foto-dokumentarna izložba posvećena Karlu Skacelu, češkom farmaceutu, velikom dobročinitelju i vizionaru koji je početkom 20. veka ostavio neizbrisiv trag u ovom gradu. Izložbu su priredile arhivistkinje Sanja Živković i Ivana Tasić ispred Istorijskog arhiva u Pirotu, prikazujući zanimljivu priču o čoveku čije je ime utkano u temelje pirotske zajednice.

Čovek koji je ostao

Karlo Skacel rođen je 1874. godine u češkom gradu Šmerovu, a u Pirot je stigao 1902. godine. Njegov dolazak se povezuje s kumom Jovanom Pelnaržom, poznatim vojnim lekarom koji je, u Pirot stigao ranije i koji ga je verovatno pozvao da se iz Beograda, gde je radio u dvorskoj apoteci Protić, preseli u ovaj grad. Za razliku od mnogih emigranata tog vremena koji su Pirot videli kao privremenu destinaciju, Skacel je odlučio da ostane.

„Karlo Skacel nije bio samo farmaceut, već i veliki dobročinitelj. Besplatno je davao lekove najsiromašnijima, vrata njegove apoteke bila su uvek otvorena za savet, a bio je pokrovitelj važnih građevinskih projekata, poput izgradnje zgrade opštine, osnovne škole u Tijabari i učiteljske škole“, istakla je Sanja Živković.

Porodica i nasleđe

Skacel je u Beogradu bio oženjen Olgom Beloklavek, rođenom u Cirihu, s kojom je došao u Pirot. Nakon što je izgubio porodicu, uključujući decu iz prvog braka, ponovo je pronašao sreću u Pirotu sa drugom suprugom Olgom Jovanović, učiteljicom i predsednicom Podružnice ženskog društva. Kako nisu imali dece, posvetili su se školovanju njene rodbine, koja je kasnije nasledila njegovu apoteku.

Skacel sa suprugom Olgom Beloklavek i sinom Miroslavom

Zagonetna Mara

Posebno intrigira priča o tajanstvenoj Mari, čiji lik nije deo izložbe, ali se spominje u Skacelovom dnevniku davanja i dugovanja. „Nemamo dovoljno informacija o njoj. Mara je živela sa njegovim roditeljima u Beogradu. Možda ju je Skacel iz Fererova doveo ovde. Neki izvori pretpostavljaju da je Mara njegova ćerka iz prethodnog braka ili rođaka koju su njegovi roditelji usvojili. Njena priča ostaje misterija koja budi maštu“, dodaje Živković.

Večna počivališta

Karlo Skacel preminuo je 1930. godine, a njegovi posmrtni ostaci, zajedno s ostacima prve supruge Olge i njihove ćerke Jelene, sahranjeni su u porodičnoj grobnici na Tijabarskom groblju. Skacel je još 1904. godine finansirao izradu ove grobnice s katoličkim krstom i kovanom ogradom, koja danas predstavlja značajan kulturno-istorijski spomenik Pirota.

Porodična grobnica Skacela na Tijabarskom groblju

 

Proces stvaranja izložbe

Priprema izložbe trajala je dva meseca. „Imali smo ograničene izvore, ali smo uspeli da iz Skacelovog dnevnika u kojem je opisivao sve događaje i finansijske troškove, privatnih pisama na češkom i nemačkom jeziku koje smo uspeli da prevedemo, kao i fotografija iz Muzeja Ponišavlja i našeg arhiva, oblikujemo priču o njegovom životu. Nadamo se da će posetioci izložbe osetiti veličinu ovog čoveka“, rekla je Živković.

Foto-dokumentarna izložba o Karlu Skacelu osvetljava značaj jedne ličnosti koja je svojim radom, dobrotom i vizijom zadužila generacije Piroćanaca i ostavila neizbrisiv pečat na ovom prostoru. Izložba je otvorena za posetioce u galeriji „Čedomir Krstić“ i predstavlja autentičan spoj sećanja i istorije.

 

Preuzeto sa: Dunja info
Autor teksta i fotografija: Dunja info

You may also like
Izložba „Sveti mučenici – okom našeg vremena“ u Konaku kneginje Ljubice
MUZEJ GOLUBAC: Novi kulturni centar na Dunavu koji spaja tradiciju i savremenost
KALENIĆ PIJACA uvrštena među najbolje na svetu prema Financial Times-u
SPOMEN-MUZEJ NADEŽDE I RASTKA PETROVIĆA ponovo otvara vrata nakon 37 godina

Leave a Reply